Kurumsal

Doğaçlamanın Amerikalı annesi Viola Spolin’in tekniği, Spolin Doğaçlaması’nı Türkiye’ye getiren Ege Maltepe, oyuncular için hazırladığı doğaçlama eğitim programını şimdi de iş dünyasına taşıyor. New York’ta yaşayan oyuncu, yazar ve eğitmen New York’lu yönetici koçları ile ortak yürüttüğü bu çalışmaların Türkiye ayağını oluşturdu. 

Oyuna siz de katılın!

Spolin’in temel ilkeleri ile Liderlik ve İletişim ile ilgili yazı için tıklayın.

Kurumsal Sunumumuzu indirmek icin tıklayınız: SPOLIN-IST Sunum

İŞ Dünyası için SPOLIN eğitimi

 • Elinizde iyi bir eğitiminiz, iş deneyiminiz planlar ve stratejileriniz var. Tüm bunlara rağmen iş hayatı bize öğretilmeyen, ya da öngörüp hazırlanamadığımız virajlarla dolu. Bu virajları geçerken tıpkı sahnedeki bir oyuncu gibi doğaçlamanız gerekiyor. Doğaçlama eğitimi sizi hazırlıksız olmaya hazırlayacak.
 • Gelişen teknoloji ve hızlanan hayat içinde şirketiniz sizden yaratıcı olmanızı bekliyor. Ofis ortamında yaratıcılığınızı maksimum derecede kullanmak ise çok zor. İçinizdeki yaratıcılığı ortaya çıkarmak için doğaçlama eğitimi önemli bir anahtar.
 • Başarılı bir lider ve verimli bir ekip olmaya giden yol kendini özgürce ifade edebilmek ve birbirini dinlemekten geçer. Doğaçlama eğitimi bu yolda atılacak önemli bir adımdır.
 • Bizim vizyonumuz daha verimli geçen toplantılar, daha yaratıcı fikirler, kendini daha rahat ifade edebilen yönetici adayları ve çalışanlarla, konuşan şirketler.
 • SPOLIN-IST Kurumsal ile yapılan çalışmalar diğer tiyatro merkezli motivasyon çalışmalarından farklı bir yapıya sahip. SPOLIN-IST, katılımcılara sadece hoş vakit geçirmekten ziyade amaca yönelik yaratıcı bir eğitim sunar.
 • Bir ayağı New York’da olan SPOLIN-IST Kurumsal, Amerikalı koçlarla işbirliği içinde çalışarak bu tekniğin doğup geliştiği yerden kaynağını almaktadır.

SPOLIN DOĞAÇLAMASI ile fark yaratın

Spolin Doğaçlama Tekniği bilincinizle efor sarfetmeden doğal yolla beceriler kazanmanız üzere kurgulanan oyun ve egzersizlerden oluşur. Spolin’in temel ilkeleri ile Liderlik ve İletişim yazısı için tıklayın.

Bu oyun ve egzersizler grup ortamı içinde aksiyon, reaksiyon, ilişki, spontanlık ve yaratıcılığı tetiklemek üzere tasarlanmıştır. Bu sistem, öğrenme sürecini size anlatılan dersi kafanızda tutmak veya ezberlemeye çalışmak yerine, birinci elden deneyimleyerek öğrenebilmenizi sağlar.

Bu oyun oynama üzerine kurulan teknik, Amerikan tiyatro ve sinemasında çığır açtıktan sonra tüm dünyaya yayılmış, oyunculuk okullarından, sezgisel eğitim merkezlerine, yaratıcı dramadan psiko dramaya kadar geniş bir alanı etkilemiştir. Ege Maltepe önderliğindeki SPOLIN-IST, bu yöntemi iletişim ve yaratıcılık gibi konularda yol göstermesi için iş dünyasına uyarladı. Çünkü iş dünyası ve doğaçlama dünyası arasında birçok benzerlik var:

Karşındakini dinle

Egonu bir kenara bırak

İş arkadaşlarını gör; onlara bakman yetmez, onları görmeye çalış

Partnerinle uyum içinde çalış

İzin ver, ‘Evet’ de ve güven

Geçmiş ya da gelecekte değil, şu anın içinde ol

Yalnızca zihnini değil, tüm kapasiteni kullan

Hızlı karar ver ve hemen harekete geç

Spontane ol

Birşeyler hissetmekten çok, birşeyleri gerçekleştirmeye çalış

Belirsizlikler içinde rahat ol

Tutkuyla çalış

Ekibinle bir ol

Hazırlıksız olmaya hazır ol

Risk al

Çalışmalarda farkındalık, grup uyumu, şu anda olabilmek, hızlı düşünüp çabuk harekete geçebilmek, sözlü ve fiziksel kendini ifade gibi konular üzerine yoğunlaşılır. Çoğunluğu grup oyun ve egzersizlerinden oluşan bu eğitim için performans/oyunculuk yapmak ya da komik olmak gerekmez. Kurumun ihtiyaçları ve grubun büyüklüğü gibi etmenlere bağlı olarak farklı şekillerde dizayn edilebilecek olan bu eğitim, katılımcıların potansiyellerini keşfedip kendileri ve birbirleri ile güçlü bağlar kurmalarını sağlayacak.

SPOLIN-IST Kurumsal eğitiminden neler alabilirsiniz?

 • Hazırlıksız olduğunuz, kendinizi rahat hissetmediğiniz durumlarda daha hızlı hareket edebilme becerisi
 • Belirsizlikle daha rahat mücadele edebilme
 • Müşteri, partner, ekip ve iş arkadaşlarınızla daha sağlam ilişkiler kurabilme
 • Kendinizi daha iyi ve özgürce ifade edebilme
 • Daha rahat ekip oluşturup, etkin fikir alışverişi yapabilme
 • Gerekli yaratıcı ortamı hazırlayıp problemleri ekibinizle daha etkin çözebilme
 • Kendi kişisel ve otantik sesinizi ve duruşunuzu bulma